تبلیغات
مرکز تخصصی موبایل - اماکن زیارتی و مذهبی..جاذبه های طبیعی اصفهان..جاذبه های توریستی اصفهان
 
درباره وبلاگ


مرکز تخصصی موبایل و لوازم جانبیdaniyal11.mihanblog.com
daniyal11.mihanblog.com


مدیر وبلاگ : daniyal 11
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مرکز تخصصی موبایل
مرکز تخصصی موبایل و لوازم جانبی با مدیریت و نویسندگی daniyal11
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

جاذبه های توریستی اصفهان

 

آرامگاه صائب تبریزی
صائب تبریزی , شاعر بلند پایه سبك هندی در سال 1006 متولد و درسال 1081 هـ .ق در اصفهان در گذشت و در باغ شخصی خود , به نام باغ تكیه مشرف به شهر نیاسر , به خاك سپرده شد . 

 
 

گردشگاه و باغ های تاریخی چهارباغ 
اصفهان در سال 1006 هجری رسماُ به پایتختی شاه عباس اول انتخاب شد و بنا به دستور شاه عباس از محل دروازه دولت تا دامنه كوه صفه, خیابان طویل و عریض مشجری تحت عنوان چهارباغ احداث شد تا به عنوان گردشگاه خانواده سلطنتی ودرباریان استفاده شود. باغ های مشهور چهارباغ عبارت بودند از : باغ تخت , باغ طاووس خانه , باغ كاج , باغ پهلوان , باغ بابا امیر , باغ توپخانه , باغ نسترن , باغ چهل ستون , باغ بلبل یا بهشت 

 
 

كاخ چهل ستون 
باغ چهل ستون كه بالغ بر 67000 متر مربع مساحت دارد , در دوره شاه عباس اول احداث شده است و در وسط این باغ , عمارت چهل ستون قرار دارد . در زمان شاه عباس دوم در این بنا تغرات كلی پدید آمد و تالار آینه و تالار هجده ستون و دو اتاق شمالی و جنوبی تالار آینه و ایوان های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با كلیه تزئینات نقاشی و آینه كاری و كاشی كاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شده است. 

 
 

كاخ هشت بهشت
عمارت تاریخی هشت بهشت نمونه ای از كاخ های محل سكونت آخرین سلاطین دوره صفوی است كه در دوره ” شاه سلیمان “ ( 1080 هـ . ق ) بنا شده است. ازباغ وسیع ( هشت بهشت ) وسعت زیادی باقی نمانده, ولی قصر تاریخی آن هنوز اثری ارزنده و جالب توجه است . از آثار قابل توجه این قصر كه نماهای خارجی را تزیین كرده است كاشی كاری هایی است كه انواع حیوانات و پرنده و درنده و خزنده را نشان میدهد . در دهه اخیر پارك مجلل و زیبایی به همت شهرداری اصفهان در اطراف این كاخ تاریخی طراحی و ساخته شده است كه در حال حاضر از گردشگاههای مشهور شهر اصفهان است . 

 
 

عمارت عالی قاپو 
این قصر كه درعهد صفویه ( قصر دولتخانه یا دولتخانه مبارك نقش جهان ) نام داشت نمونه منحصر به فردی از معماری كاخ های عهدصفوی است كه در اوایل قرن یازدهم هجری به امر شاه عباس اول ساخته شده است. شاه صفوی, سفیران و شخصیت های عالیقدر را در این‌كاخ به‌حضور می پذیرفت . عالی قاپو دارای پنج طبقه ساختمان است و هر طبقه تزئینات ویژه ای دارد . با آنكه بعد از دوره صفویه به تزئینات بناها خرابی ها و لطمات جبران ناپذیری وارد آمده است ولی هنوز شاهكارهایی از گچبریها و نقاشیهای عهد صفویه را در بر دارد و تماشاكنندگان را به تحسین وا میدارد . 

 
 

تالار اشرف 
ساخت و احداث این عمارت كه در اندرون كاخ سلطنتی صفوی جای داشت به شاه عباس دوم نسبت داده می شود و انتساب آن به اشرف هیچ ارتباطی با اشرف افغان ندارد. این بنا تقریباُ با چوب بست ساخته شده است بام آن مسطح و برپایه های بلند ضخیم پوشیده از طلا نهاده شده است ، سقف آن با قطعات چوب متصل به هم تزئین شده و در بخش های مختلف آن نظیر بقیه قسمتها , برق طلا می درخشد . گفته می شود , تالار اشرف در اواخر سلطنت شاه سلیمان و یا در عهد سلطنت شاه سلطان حسین ساخته شده است. 

 
 

منار جنبان 
این بنا به صورت یك بقعه و دو مناره است كه بر روی قبر ( عمو عبدالله ) از زاهدان و صلحای معروف قرن هشتم هجری بنا شده است و سنگ قبر آن تاریخ 716 هـ .ق مقارن با اواخر سلطنت (اولیجاتیو) ایلخان مغول را نشان می دهد .ایوان منار جنبان یكی از نمونه های ابنیه سبك مغولی ایران است كه از آن دوره كاشی كاری هایی نیز به یادگار دارد . مناره ها بعداُ و احتمالاُ در اواخر عصر صفویه به ایوان مزبور اضافه شده است و با حركت دادن یكی از آنها دیگری نیز حركت میكند .نكته جالب در این بنا قدیمی آن است كه وقتی یكی از مناره هابه حركت در آید نه تنها مناره دیگر به حركت در می آید بلكه تمامی این ساختمان مرتعش می شود . 

 
 

مناره چهل دختر 
یكی از آثار جالب دوره سلجوقی در اصفهان مناره چهل دختر است كه با تزئینات آجری و كتیبه های كوفی آراسته شده است ، این مناره را ” ابوالفتح نهوجی “ در سال 501 هجری بنا كرده است. نهوج از توابع اردستان و سال 501 مقارن با سومین سال پادشاهی سلطان محمدبن ملكشاه سلجوقی است كه در آن زمان اصفهان پایتخت سلسله سلجوقی بوده است . 

 
 

پل الله وردی خان ( سی وسه پل ) 
این پل كه در نوع خود شاهكار بی نظیری از آثار دوره شاه عباس اول صفوی است, به هزینه و نظارت سردار معروف او ” الله وردی خان “‌ بنا شده است. این پل به نام های ”سی و سه چشمه“, ”چهار باغ“ , ” جلفا “ و بالاخره ” زاینده رود “ معروف است . این پل در حدود 300 متر طول و 14 متر عرض دارد و طولانی ترین پل بر روی زاینده رود است . این پل یكی از شاهكارهای معماری و پل سازی ایران محسوب میشود و از زیبایی و عظمت منحصر بفردی برخودار است . 

 
 

پل خواجو 
پل خواجو یا ” پل شاهی “ كه از اواخر دوره تیموری شالوده هایی داشته است, به امر شاه عباس دوم درسال 1060 هجری به صورت امروزی آن ساخته شد. غرفه های آن با تزئینات كاشی كاری و نقاشی پوشیده شده است. پل خواجو به هنگام طغیان آب زاینده رود, منظره ای دیدنی می یابد. نام اصلی این پل در مآخذ دوران صفوی, پل شاهی آمده است. و خواجو نامی است كه طی دو قرن اخیر به مناسبت مجاورت با محله خواجو به آن اطلاق شد . 

 
 
 

جاذبه های طبیعی اصفهان

 

آبشار شالورا 
آبشار شالورا (شاهلولاک) در 65 کیلومتری جنوب غرب اصفهان ، درمسیرجاده اصلی اصفهان به شهرکرد و درنزدیکی شهر چرمهین واقع است.برای رفتن به این آبشار می بایست از خط کمربندی شهر حرکت کرده ، پس از طی حدود 3 کیلومتربه جاده خاکی آبشاربرسیم و ازآنجا ، 4 کیلومتر راه ماشین رو و سربالایی شمارا به منطقه ای زیبا و سرسبز در کنار آبشار می رساند. آبشار دایمی بالای 50 متر ارتفاع دارد و بصورت یک چشمه از وسط کوه به پایین فرو می ریزد. 

 
 

آبشار كرد علیا 
آبشار کرد علیا در 95 کیلومتری غرب اصفهان و شمال روستای کرد علیا (کرد بالا) قرار گرفته است . این آبشار درهنگام آب شدن چال برفهای دالانکوه فعال شده و در اوایل بهار آبریزی بیشتری دارد . اطراف کرد علیا چشمه سارها و مناظر زیبایی واقع است که در تمام فصول سال میزبان عاشقان طبیعت می باشد . دالانکوه یکی از کوههای زیبای منطقه اصفهان به حساب می آید . این رشته کوه درغرب نجف آباد قرار گرفته و طبیعت زیبای آن مملو از شگفتی های فراوان است. 

 
 

چشمه آب معدنی ورتون 
در 43 كیلومتری جاده اصفهان به یزد جاده ای فرعی وجود دارد كه پس از طی 18 كیلومتر به ناحیه ورتون می رسد. بعد از ورتون در فاصله 12 كیلومتری, چشمه های معدنی ورتون قرار گرفته اند. در این منطقه حمام هایی به سبك دوره صفویه است . آب گرم ورتون از دسته آب های كلروره بی كربناته و سولفاته گرم است. خواص درمانی استحمام در این آب عبارت است از : تسكین دهندگی دردهای عصبی و رماتیسمی . این آب در صورت نوشیدن باعث ازدیاد ترشح معده می گردد. به سبب وجود سولفات سدیم در تركیب آن , این آب خاصیت ملین دارد و سرانجام وجود آهن در تركیب آن , در درمان كم خونی موْثر است . 

 
 
 


 

مسجد جامع عباسی (مسجد شاه)
ساختمان مسجد جامع عباسی , درضلع جنوبی میدان تاریخی اصفهان در سال 1020 هجری قمری به فرمان شاه عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شد . كتیبه سردر مسجد به خط ثلث ” علیرضا عباسی“ در سال 1025 نگاشته شده و حاكی از آن است كه شاه عباس این مسجد جامع را از مال خالص خود بنا كرده وثواب آن را به روح جد اعظم خود ” شاه طهماسب “‌ اهدا نموده است, در ذیل این كتیبه, كتیبه دیگری است كه از استاد علی اكبر اصفهانی ( مهندسی معمار مسجد ) تجلیل شده است . 

 
 

مسجد شیخ لطف الله 
این مسجد بی نظیر شاهكار دیگری از هنر معماری و كاشی كاری قرن یازدهم هجری قمری است كه به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال ساخته شده است . معمار و بنای مسجد ” استاد محمدرضا اصفهانی “ است كه نام او در داخل محراب زیبای مسجد در لوحه كوچكی ذكر شده است . باستان شناسان خارجی در مورد عظمت معماری این مسجد گفته اند : ” به سختی می توان این بنا را محصول دست بشر دانست . “ شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه واز مردم ” میس “‌ از قراء ” جبل عامل “‌ در لبنان امروزی بود كه به دعوت شاه عباس اول در اصفهان اقامت گزید. این مسجد به منظور تجلیل از او احداث گردید. 

 
 

مسجد ركن الملك 
این مسجد به وسیله ( میر سلیمان خان شیرازی ) ملقب به ” ركن الملك “ در ابتدای تخت فولاد اصفهان بنا شده و یكی از بناهای مشهور دوره قاجاریه است . سردر , گنبد و داخل آن با تزئینات كاشی كاری آراسته شده و آرامگاه ”ركن الملك “ در یكی از اتاق های سرسرای ورودی صحن آن قرار دارد . كتیبه های این مسجد و مدرسه كوچك متصل به آن كه تاریخ سال های 1319 تا 1325 هجری قمری را دارد , دارای اشعار فارسی است كه در اطراف صحن مسجد با كاشی كاری زیبا بسته اند . 

 
 

امامزاده اسماعیل 
در حاشیه شرقی خیابان هاتف كه قدیمیترین قسمت شهر اصفهان است, مجموعه جالب توجهی وجود دارد مشتمل بریك مسجد بسیار قدیمی به نام شعیا و مقبره امام زاده اسماعیل كه رواق و سردر صحن و گنبد زیبا و آجری بزرگ آن كه از نوع گنبدهای چهارسوی اصفهان است, جلب توجه می كند . این مجموعه نفیس نمونه ای از معماری و تزئینات عهد سلجوقی و صفوی است . 

 
 

امامزاده جعفر 
بقعه ” جعفریه “ كه از بناهای قرن هشتم , با تاریخ 725 هجری قمری است در حاشیه خیابان هاتف روبه روی امام زاده اسماعیل قرار گرفته است. این بنا همانند یك برج آجری است كه نمای خارجی گنبد و اطراف آن با كاشی كاری و كتیبه های زیبایی تزئین یافته است. 

 
 

كلیسای وانك
این كلیسا بزرگ ترین و زیباترین كلیسای جلفای اصفهان است كه از نظر تزئینات و نقاشی های فضای داخلی بسیار جالب توجه است. تاق كلیسای وانك كه در زبان ارمنی كلیسای اعظم معنی می دهد از نظر طلاكاری سقف و سطح داخلی گنبد و نقاشی های تاریخی یكی از زیباترین كلیساهای جلفای اصفهان است و درنوع خود بی نظیر است. این كلیسا به نامهای ” سن سو“ و ” دوآمناپركیج “‌ نیز معروف شده است. كتیبه تاریخی ناقوس , نامهای شاه سلطان حسین و خلیفه بزرگ و بانی ساختمان را در بردارد . این كتیبه به زبان و خط ارمنی است و درسال 1702 میلادی در آنجا نصب شده است . 

 
 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


1398/03/19 13:34

Hi everyone, it's my first pay a quick visit at this website, and post is really fruitful in support of me, keep up posting such articles or reviews.
1398/03/18 17:35

With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help prevent content from being ripped off? I'd certainly appreciate it.
1396/06/18 13:06
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be
giving us something informative to read?
1396/05/16 12:33
Nice post. I used to be checking continuously this blog and I'm inspired!

Very helpful info specially the final phase :) I maintain such
information a lot. I was seeking this particular info for a long
time. Thank you and best of luck.
1396/05/6 23:01
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! However,
how can we communicate?
1396/05/6 20:15
Awesome article.
1396/05/6 14:14
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures
and we are looking to exchange strategies with other folks, why not shoot me
an email if interested.
1396/04/29 00:17
It's remarkable to pay a quick visit this web page and reading the views of
all colleagues regarding this post, while I am also zealous of
getting knowledge.
1396/04/12 20:25
Hi, I do think this is a great web site. I
stumbledupon it ;) I may return once again since i have saved
as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to
change, may you be rich and continue to help other people.
1396/03/22 21:03
This information is priceless. When can I find out more?
1396/03/22 09:25
Hi there, You have performed an incredible job. I'll certainly digg it and individually recommend to my friends.
I am confident they will be benefited from this web site.
1396/03/2 22:48
Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.
If you know of any please share. Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر